Всеукраїнський місячник бібліотек(матеріали)

Анкета з вивчення ефективності роботи шкільної бібліотеки

1. Як часто ви відвідуєте шкільну бібліотеку?
2. Чи є в бібліотеці заняття, яке вас задовольняє?
3. Чи подобається вам обслуговування в шкільній бібліотеці й чим воно відрізняється від обслуговування в сільській (міській) бібліотеці?
4. Які книги ви любите читати?
5.  Чи задовольняє вас фонд наявної літератури в шкільній бібліотеці?
6. Які масові заходи ви хотіли б відвідати у шкільній бібліотеці?
7. Як часто на допомогу вам приходять знання і досвід бібліотекаря? Ваше ставлення до нього.
8. Що вам хотілося б змінити у шкільній бібліотеці? Що вам до вподоби, а що ні?


«НАЙРОЗУМНІШІ» (Гра-конкурс)

Цілі: викликати у дітей позитивний емоційний настрій; виховувати

почуття колективізму та взаємодопомоги; розвивати творчі здібності
в малюванні; викликати інтерес до занять спортом; надати можливість
продемонструвати інтелектуальні можливості.
ПЕРШИЙ КОНКУРС «ЗАГАДКИ ПРО ФІЗИЧНУ
ПРИРОДУ ЛЮДИНИ»
1. Стоїть дуб, на дубі гай, під гаєм моргай, під
моргаєм кліпун, під кліпуном дивун, під дивуном сопун, під сопуном хапун, під хапуном
трясун. (Людина)
2. Що існує у світі, у яке все влазить? (Голова)
3. На одному камені дві змії лежать. (Лоб, брови)
4. Сопе, хропе, часом чхає,
Сюди-туди зазирає;
На морозі замерзає,
Бо одежини не має. (Ніс)
5. Два брати через гору живуть і ніколи один
до одного в гості не ходять. (Очі)
6. Двома вузликами все поле засію. (Очі)
7. Прийшла біда — тече вода. (Сльози)
8. Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
9. Якби його не було — не зміг би нічого сказати. (Язик)
10. Повне підпілля білих гусей. (Зуби)
11. Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце)
12. П’ять братів родились разом, а всі не рівні.
(Пальці)
13. Не золоте, а найдорожче. (Життя)
14. Хто родився і не вмирає? (Рід людський)
15. Не тополя, а струнка; не лоза, а гнеться;
не вогонь, а пече. (Дівчина)
ДРУГИЙ КОНКУРС «ВІКТОРИНА “КРУГОЗІР”»
1. Київський князь, який загинув від укусу гадюки. (Олег)
2. Як називають народні обрядові величальні
пісні зимового періоду? (Колядки)
3. Хто є автором пригодницьких романів «Білий
вождь», «Вершник без голови». (Томас Майн
Рід)
4. Кого з українських поетів називають «Каменярем»? (Іван Франко)
5. Який граючий склад команди в баскетбол?
(5 гравців)
6. В яку гру грають найлегшим м’ячем? (Настільний теніс)
7. Як називають початковий момент спортивного
змагання? (Старт)
8. Яка птаха найхарактерніша для екваторіальних лісів? (Папуга)
9. Яка риба має назву курортного міста в Криму? (Судак)
10. Як називають бджолиний клей? (Прополіс)
11. Велика водоплавна перелітна птаха, довжина
шиї якої така, як її тіло, чи більша за нього.
(Лебідь)
12. Назвіть тварину, на яку людина сіла значно
раніше, ніж на коня. (Верблюд)
13. У римській міфології богиня щастя, випадку,
успіху. (Фортуна)
14. Як називали першого київського князя? (Кий)
15. Яке озеро найглибше у світі? (Байкал)
ТРЕТІЙ КОНКУРС «ЕРУДИТ-РИНГ»
1. Встановлене державною владою загальнообов’язкове правило, що має найвищу юридичну силу. (Закон)
2. Природне або штучне заглиблення в землі, де
збирається та затримується вода. (Водоймище)
3. Рідка горюча речовина, яку видобувають із
землі й використовують як сировину для виготовлення гасу, бензину. (Нафта)
4. Дуже віддалене небесне тіло, що являє собою
скупчення розжарених газів. (Зірка)
5. Небесне тіло, яке обертається навколо Сонця
і світить не своїм, а відбитим сонячним світлом. (Планета)
6. Дрібні кристалики льоду, що вкривають пухнастим шаром поверхню предметів під час
різкого охолодження. (Іній)
7. Вал води на поверхні моря чи річки під час
сильного вітру. (Хвиля)
8. Спортивне або туристичне судно з вітрилами
чи мотором. (Яхта)
9. Звістка, передана телеграфом. (Телеграма)
10. Посадова особа у козаків для переписування,
складання й упорядкування ділових паперів.
(Писар)
11. Старовинний обряд славлення різдвяних свят
піснями. (Коляда)
12. Міфологічна істота, яка, за уявленням багатьох народів, жила в лісі. (Лісовик)

13. Книжка, що містить короткі відомості з певних питань. (Довідник)

14. Круглий майданчик посередині цирку для виступу артистів. (Арена)
15. Особа, яка керує оркестром, хором, оперною
або балетною виставою. (Диригент)
ЧЕТВЕРТИЙ КОНКУРС «БЛІЦТУРНІР ЕРУДИТІВ»
1. Хто над нами догори ногами? (Муха)
2. Очі будинку. (Вікна)
1. Ім’я друга лисиці Аліси. (Кіт Базиліо)
2. Дім для автомашин. (Гараж)
1. Корова в дитинстві. (Теля)
2. Висить сито не руками шите. (Павутина)
1. Прилад для орієнтування на місцевості.
(Компас)
2. Літак Баби-Яги. (Мітла)
1. Хто новини носить на хвості? (Сорока)
2. Господар курника. (Півень)
1. Гра справжніх чоловіків. (Хокей)
2. Головний убір короля. (Корона)
1. Найголовніше місто будь-якої держави. (Столиця)
2. Від неї всі плачуть. (Цибуля)
1. Без неї і не туди, і не сюди. (Вода)
2. Де розташоване вухо коника-стрибунця.
(На нозі)
1. Що може бути в порожній кишені? (Дірка)
2. Головна пісня держави. (Гімн)
1. Син мого батька, а мені не брат. Хто це?
(Я сам)
2. На що схожа половинка яблука? (На другу половинку)
1. Що в людини завжди під ногами? (Підошва
взуття)
2. Від кого неможливо втекти? (Від тіні)
1. Папірці, що гріють душу. (Гірчичники)
2. Супутник телеглядача. (Диван)
Підбиття підсумків. Вручення грамот.
ЛІТЕРАТУРА
1. Балбенко С. Ю. Предметний тиждень. Основи здоров’я
та фізичної культури / С. Ю. Балбенко. — Х. : Скорпіон, 2004. — 96 с.
2. Зуб’юк О. Конкурси, турніри, вікторини / О. Зуб‘юк. —
Тернопіль : Мандрівець, 2006. — 88 с.
3. Гуляєв В. А. Що? Де? Коли? Організація і проведення інтелектуальних турнірів / В. А. Гуляєв, Г. Й. Гуляєва. —
Артемівськ : Третє тисячоліття, 2007. — 80 с.
4. Лєбора О. В. Ігри, ребуси, тести / О. В. Лєбора. — Х. :
Веста, 2007. — 48 с.

ПОЛЕ ЧУДЕС «ЧУБАТІ ЛИЦАРІ»
(для учнів 6-х класів)
Цілі: розширити знання учнів про історичне минуле України,
традиції українського козацтва; виховувати почуття гордості за Україну;
викликати інтерес учнів до минулого — історії Запорозької Січі;
розвивати інтерес учнів до читання книг на історичну тематику.
Обладнання: барабан і табло для гри, призи, книжкова полиця
«І дух козацький завжди з нами…».
ХІД ЗАХОДУ
Ідеали козацького
лицарства —
побратимство, мужність,
готовність до захисту
своєї Батьківщини.
Ідеали козацтва не мають
строку давності, бо
це ідеали порядності,
відданості й патріотизму.
Бібліотекар. Вони не ходили в латах. Вони не мали
ані щитків, ані мечів. Проте вони були шляхетними лицарями. Вони були справжніми героями.
Вони були козаками!
Доброго дня, друзі! Як ви вже здогадалися,
сьогоднішня гра присвячена нашим славним предкам — відважним козакам. Починаємо перший відбірковий тур. Гравцями першого туру стануть учні,
що дадуть правильні відповіді на такі питання:
1. Як називали начальника козацького війська
та верховного правителя України (в козацькі
часи)? (Гетьман)
2. Як називають палицю з кулястим потовщенням на кінці, яка була у козаків символом
влади? (Булава)
3. Як називали слугу козацького воєначальника:
полковника, отамана тощо? (Джура)
ПЕРШИЙ ТУР
Бібліотекар. Отже, гравців визначено. Починаємо
перший тур гри.
Ну й славетними ж вояками були козаченьки — справжніми лицарями! Більш за все вони
любили свободу та Україну. Кожному новаку, що
прибував на Січ, громада давала прізвисько. Наприклад, найлегендарнішого з козацьких отаманів
Івана Половця називали Сірком. Ще підлітком він
приручив вовка-сіроманця і вважав його своїм побратимом. А деяких хлопців-запорожців «нагороджували» такими прізвиськами, що сміх та й годі.
Ось послухайте: Неїжкаша, Задеричуб, Цямкало,
Занудько, Вирвизуб, Рябоштан, Вернидуб, Тягнирядно, Підкуймуха. Назвіть козака з вірша Анатолія Качана:
Затих наш клас, бо на урок
Прийшов до нас
Козак з казок.
Козак з казок
Нам бив чолом,
А кінь — копитом під вікном.
Козак з казок
На кобзі грав,
А кінь іржав і гарцював.
Хто ж цей козак? А пригадай.
Звичайно, це — козак… (МАМАЙ)
Ми маємо першого фіналіста. Це…
Подивіться на книжкову полицю «І дух козацький завжди з нами…». У книзі Олександра Середюка «Лицарі сонця» так згадано про цього козака:
«Козак Мамай — це ідеал українського народу, це
образ вільної людини, яка має власну гідність і яка
створила власний духовний простір. Бандура символізує пісенну душу українського народу, а зброя —
готовність усе це захистити.
Ім’я Мамай означає “ніхто”. Це захисне ім’я,
яким називали себе в разі зустрічі з випадковими,
непевними людьми в дикому полі. Той, хто знає
твоє справжнє ім’я, має доступ до тебе, зокрема,
може негативно впливати через магічні дії. Тому
незнайомим людям казали те, що найлегше було
вимовити — “ма-май”, подібно до першого слова
немовляти, яким найчастіше є «ма-ма”. Водночас,
окрім “ніхто”, ім’я Мамай означає “будь-хто”».
ДРУГИЙ ТУР
Бібліотекар. Починаємо другий відбірковий тур.
Назвіть одним словом.
1. Великий бойовий довбаний човен запорозьких
козаків, обшитий зовні очеретом для кращої
плавучості. (Чайка)
2. Холодна зброя з довгим сталевим зігнутим
клинком-лезом. (Шабля)
3. Колюча або метальна зброя, що складається
з дерев’яного або металевого держака і сталевого наконечника. (Спис)
Маємо учасників другого туру гри. Слухайте
завдання туру.
У давнину іноземці, мандруючи Україною,
не мог ли надивуватися тому, що козаки цілими днями нічого не роблять — лише танцюють і співають.
— Що ж то за люди такі? — дивувалися
вони. — Чому вони такі сильні, чому так вправно шаблею рубають, коли навіть не тренуються?
А виявляється, козацька таємниця була у них
просто на очах! Танцюючи та співаючи, запорожці не лише розважалися, але й тренувалися — виконували фізичні вправи й відпрацьовували бойові
прийоми! От і маємо зараз «гопак» не тільки як
танок, а й бойове мистецтво!
«Бойовий гопак» — не єдиний різновид козацького рукопащу (так називають рукопашний бій). Ще
є «Спас»! Це різновид боротьби, який практикували
серед особливих козаків — пластунів. А чи знаєте ви,
хто такі пластуни? Не плутайте їх із пластівцями!
Пластунами запорожці називали козаків-розвідників!
Та що там пластуни-розвідники! Навіть у сліпих кобзарів був свій різновид бойового мистецтва — рукопашний бій навпомацки з допомогою
палиці. Його називали… (КОСТУРЕЦЬ)
Ми маємо другого фіналіста…
У книзі Тараса Каляндрука «Таємниці бойових
мистецтв України», що стоїть на нашій книжковій полиці, ви можете докладніше прочитати про бойові мистецтва богатирів, пластунів, козаків та інших воїнів.
ТРЕТІЙ ТУР
Бібліотекар. Переходимо до третього відбіркового
туру. Учасниками гри стануть троє, які правильно назвуть козацькі страви.
1. Пшоняна каша з м’ясом. (Куліш)
2. Кульки вареного тіста з приправами. (Галушки
із салом)
3. Кашоподібна страва з гречаного борошна. (Соломаха)
Учасників третього туру запрошую зайняти
свої місця біля барабану й послухати завдання.
Про неймовірні здібності козаків і досі ходять
легенди. Козацький загін, наприклад, міг пірнути
в річку, а через кілька годин з’явитися на іншому
боці та зненацька напасти з тилу. Невтямки ворогам, що стебла очерету, які стирчать із води, тримають у зубах хвацькі хлопці, щоб дихати через них
під водою. А за сигналом піднімуться вони з води, як
армія дядька Чорномора, і начувайтеся тоді, недруги!
Переказують, що козаки могли насилати на ворога морок. Наштовхнеться, скажімо, козацький
загін на велике вороже військо — і відступати нікуди, і в бій вступати немає сенсу. От козаки повтикають списи довкола свого загону та й сховаються
за тим частоколом, а заморочені вороги спокійно
минають ту загорожу — їм ввижається, що це ліс.
Увага, запитання туру! Були козаки, які володіли гіпнозом. Про них говорили, як про магів, які
можуть розганяти хмари, накликати грозу чи, навпаки, втихомирювати морську стихію. Як називали козака, який володів гіпнозом? (ХАРАКТЕРНИК)
Маємо третього фіналіста нашої гри…
ГРА З ГЛЯДАЧАМИ
Бібліотекар. У мене є також питання для глядачів:
солодкі призи отримає той учень, який дасть правильну відповідь на питання.
1. Чому козацькі човни — чайки — швидко робили розвороти й легко змінювали напрямок
руху? (На чайках здебільшого було не одне
кермо, а два: на носі й на кормі. Такий човен
швидко робив розвороти і змінював напрямок
руху — треба було тільки гребти в інший бік.)
2. Чому козацькі чайки були дуже плавучі, не тонули? (З обох боків до бортів чайки прилаштовували валики зі снопів очерету. Вони надавали човну небувалої плавучості — той не перевертався
і, навіть залитий водою, не тонув. Окрім того, очеретяний бронежилет захищав від ворожих куль.)
3. Чи знаєте ви, як козаки швидко повідомляли
одне одному звістку, наприклад, про військову тривогу, перебуваючи на великій відстані?
Яка в них була сигнальна система? (У місцинах, де селилися козаки, на високих пагорбах
ставили пірамідки з бочок, заповнених смолою. А в останній, порожній, бочці був схований смолоскип. Підпалювали цю конструкцію
на військову тривогу. Вогнище й густий дим
повідомляли сусідів про небезпеку.)
ФІНАЛ
Бібліотекар. А тепер продовжуємо нашу гру й переходимо до фінального питання.
Козаків між собою єднала міцна дружба й спільна мета. «Легше вовком орати, ніж козакові з козаком воювати», — казали в народі. Така єдність
давала сили для перемоги навіть тоді, коли ворогів було втричі більше.
Питання: назвіть людську рису характеру, яка
була в особливій шані серед козаків. (ЧЕСНІСТЬ)
Чесність серед козаків була в особливій
шані. А до тих, хто змарнував козацьку гідність, ставилися з презирством і жорстоко їх карали. За крадіжку прив’язували до ганебного стовпа, і кожен, хто проходив повз нечистого на руку, міг його зганьбити і принизити.
За честь і гідність України,
За волю, правду і добро
Вони боролись щохвилини,
Їх кров лилася як вино!
Всіх ворогів вони долали,
Всі землі наші зберегли,
Завжди від лиха захищали
І гордо прапор наш несли!
Сини Твоєї Батьківщини,
В них сила духу непоборна!
Козацтво — слава України,
Це гордість наша всенародна!

Немає коментарів:

Дописати коментар